Український
Клуб Панкреатологів

Перш ніж говорити про дієту необхідно торкнутися режиму харчування, що має дуже важливе значення. Найбільш раціональним є чотириразове харчування. Воно забезпечує добре самопочуття людини, нормальне функціонування органів травлення, нормалізацію апетиту і найкраще засвоєння організмом харчових речовин. Рекомендується два варіанти чотириразового харчування.

Перший варіант передбачає сніданок, другий сніданок, обід і вечерю; другий — сніданок, обід, полуднікк і вечерю. В обох випадках перерви між прийомами їжі не повинні перевищувати 4 - 5 ч. Відповідно до фізіологічних потреб організму доцільно наступний розподіл енергетичної цінності добового раціону,%: на перший сніданок   25% - 30%, на другий сніданок (або полуденок) 10 % -15%, на обід   40% - 45% і на вечерю   20%.

Найбільш поширене триразове харчування, яке визнається мінімально допустимим. При цьому енергетична цінність добового раціону розподілена таким чином,%: на сніданок   30%, на обід   40% - 50% на вечерю 20%. При триразовому режимі харчування проміжок часу між сніданком і обідом не повинен перевищувати 5 - 6 год, а між обідом і вечерею   6 -7 год. Продукти, багаті білком (м'ясо, риба, бобові та т. Д.), Рекомендується вживати в період активної діяльності - зазвичай вранці і вдень, при роботі в нічну зміну безпосередньо перед роботою і в нічні години, так як білки через вираженого специфічно-динамічної дії надають збудливий вплив на обмінні процеси і нервову систему. Перед сном недоцільний є прийом продуктів, що збуджують нервову систему (гострі приправи, кава, какао, шоколад і т. Д.). Їх вживання більш доречно вранці перед роботою або вдень. Вечеря повинна бути легким і не пізніше ніж за 2 - 3 години до сну. При цьому слід віддавати перевагу молочним, фруктово-овочевих, круп'яних і інших страв, що не вимагає значного напруження в діяльності системи органів травлення. Однаково шкідливі рясна їжа і голод перед сном, так як це робить його тривожним і неспокійним аж до розвитку безсоння. При вираженій втомі для створення умов, що сприяють засвоєнню і перетравленню їжі, безпосередньо перед їжею рекомендується короткочасний відпочинок.

Перш ніж приступити до їжі, необхідно вгамувати спрагу, так як зневоднення сприяє зниженню шлункової секреції. Особам зі зниженим апетитом їжу слід починати з закусок (вінегрет, рибні вироби, копчена ковбаса, салати, сир і т. Д.). Добрими збудниками шлункової секреції і апетиту є також м'ясні, овочеві, рибні та грибні навари. Такі перші страви сприяють перетравленню подальшої їжі (другі, треті страви і т. Д.). Не слід починати їжу з прийому жирної їжі, так як жири гальмують шлункову секрецію. При вживанні перші страви повинні мати температуру не нижче 55 - 65 ° С, другі - не нижче 50 - 60 ° С, холодні страви - 10 -14 ° С. Їсти  слід не поспішаючи, добре пережовуючи їжу. Прийом їжі повинен здійснюватися в приємній обстановці: мають значення відповідна сервіровка столу, гарний настрій, відсутність шуму. Слід виключити будь-яку сторонню діяльність (читання, серйозні розмови і по можливості відволіктися від ділових думок і поточних турбот і т. Д.), Яка гальмує роботу травних залоз і погіршує апетит. Все це має важливе значення в забезпеченні засвоєння їжі і для нормального функціонування органів травлення.
Далі ...